ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12634515
*
nr 1263 4515
Spegel
mässing. Höjd: 52 cm
Utrop:
600 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 juli 2019
kl 19:43:03
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/6 16:50:54
1
100 kr
29/6 06:13:41
2
150 kr
1/7 12:30:20
3
250 kr
1/7 19:38:03
4
Vinnande bud
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
nr 1263 4515
Spegel
mässing. Höjd: 52 cm
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 juli 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/6 16:50:54 | 1 | 100 kr |
29/6 06:13:41 | 2 | 150 kr |
1/7 12:30:20 | 3 | 250 kr |
1/7 19:38:03 | 4 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.